Zespół Ludowy „Węgrowianie” powstał w grudniu 1997 r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Początkowo tworzyło go 5 pań, wtedy to właśnie nazywał się „Węgrowianki”. W późniejszym czasie do grona pań dołączyli także panowie i zespół zaczął się rozrastać.
Zespół ma w swym repertuarze pieśni ludowe, żołnierskie, piosenki frywolne, scenki kabaretowe, kolędy i pastorałki, a także inscenizacje obchodów kolędniczych i zapustnych oraz widowiska obrzędowe. Scenariusze widowisk oparte są na autentycznych zwyczajach i obyczajach wsi zachodniopodlaskiej z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku.
„Węgrowianie” kultywują i promują ludowe tradycje naszego regionu na rodzimych i międzynarodowych scenach, zbierając laury i uznanie publiczności. Pomimo krótkiego okresu działalności mają na swym koncie znaczące sukcesy.
Swój dorobek artystyczny Zespół prezentował na obszarze lokalnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim oraz poza granicami kraju: na Litwie, Ukrainie, Białorusi i w Czechach. Oprócz uroczystości okolicznościowych, Festiwali, konkursów z udziałem Zespołu Ludowego „Węgrowianie” emitowanych zostało kilka transmisji w TVP 2, TVP Polonia, a także odbyło się kilka programów telewizyjnych tj. „Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”.